לדף הבית            ד"ר איתי בר-חוה            המרכז            מכתבי מטופלים          אלבום הילדים          טפסים          קישורים          צרו קשר         
English En            
 

שאלות ותשובות

צילום רחם - האם זה כואב?

צילום רחם מטרתו לספק מידע על תקינות חלל הרחם ומידע על מעבר בחצוצרות. בשיטה החדשה, שברוב המקרים פחות מכאיבה, מחדירים צינורית דקה לחלל הרחם ומנפחים בלונית בקצה כדי לחסום את צוואר הרחם.

  לרופא שלום,  עשיתי צילום  רחם לפני שלוש שנים שהיה תקין. מאז היתה לי הפלה. הרופא מבקש ממני לבצע שוב.  האם זה נחוץ? בפעם הקודמת זה מאוד כאב. שמעתי על שיטה שפחות כואבת אתם מבצעים אותה.
 
תשובה:
צילום רחם מטרתו לספק מידע על תקינות חלל הרחם ומידע על מעבר בחצוצרות. בעקבות הפלה לעיתים חצוצרה יכולה להיפגע. ישנן גישות שונות לגבי מועד ביצוע צילום רחם ביחס לטיפולי פוריות. לדעתי, במידה ומתחילים לטפל בהורמונים להעלאת שיעורי ההצלחה כשישנו  סיכוי על פי ההיסטוריה הרפואית שהחצוצרות אינן מאפשרות מעבר ביצית. במידה ובצילום רחם מתגלה שאין מעבר בשתי החצוצרות לעיתים הפתרון היחידי הוא ביצוע הפריייה חוץ גופית שבעצם"עוקפת" את החצוצרות. לגבי הכאבים, הנושא מאוד אישי ותלוי בגורמים רבים. בשיטה החדשה, שברוב המקרים פחות מכאיבה, מחדירים צינורית דקה לחלל הרחם ומנפחים  בלונית בקצה כדי לחסום את צוואר הרחם. שיטה זו בדרך כלל אינה כואבת ובוודאי שפחות מהשיטות הישנות שבהן הצוואר היה נתפס ע"י צבת מיוחד.
אנו מיישמים רק את השיטה החדשה. בנוסף  אנו ממליצים לנשים המודעות לסף כאב נמוך ליטול משככי כאבים לפני הצילום. אנו גם מיישמים שיטות כמו דמיון מודרך ובעתיד נתחיל גם לשלב דיקור סיני במהלך הצילום למניעה או הקלה בכאבים למטופלות שזקוקות לכך. לסיכום, לרוב הנשים אין צורך בטיפול לכאבים ובהחלט נשים רבות מדווחות אחרי הבדיקה שזה לא כאב כלל ושחבל שלא ידעו כי לא היו דוחות את הבדיקה לו היו יודעות. בכל מקרה אנו ערוכים לביצוע הבדיקה גם בהרדמה כללית במידה וזה נחוץ.

בהצלחה!
ד"ר דן לוין
מרכז פוריות מ"אלף עד טף"
danlevin@fertility.org.il
 
בניית אתר ו אחסון אתר: ווב דאטה קום    עיצוב אתר: ליעד שר Copyright © 2011 Fertility.org.il.
הכנסו לפוריות מעקב הריון הכנסו לפוריות מעקב הריון