לדף הבית            ד"ר איתי בר-חוה            המרכז            מכתבי מטופלים          אלבום הילדים          טפסים          קישורים          צרו קשר         
English En            
 

פונדקאות

פונדקאות

טיפולי הפריה חוץ גופית בעזרת פונדקאות

   
במקרים בהם האם לא יכולה לשאת עוברים בשל מצבה הגופני או מצב הרחם שלה (או העדרו) ניתן לבצע טיפולי הפריה חוץ-גופית בהם העובר יושתל ברחמה של האם הנושאת (הפונדקאית*) ולאחר הלידה ימסר להורים הביולוגים.


קיימים מצבים ברורים המחייבים פונדקאות, כגון היעדר רחם או מחלה של האם המסכנת את חייה באם תהרה (כגון ציסטיק פיברוזיס בדרגה חמורה), אך לעומת זאת קיימים מצבי ביניים (כגון הידבקויות תוך־רחמיות משמעותיות), שעליהם תידרש הוועדה לתת את דעתה מבחינה רפואית ולהחליט האם המקרה מצדיק פונדקאות.

כדי לקבל אישור להיעזר באם פונדקאית, חייבים בני הזוג לעבור ועדה של משרד הבריאות, שתשתכנע שהאם הביולוגית אכן אינה יכולה לשאת היריון. טפסים של הועדה ניתן להוריד באתר של משרד הבריאות.
האם המיועדת עוברת תהליך של שאיבת ביציות כמו בטיפול הפריה חוץ־גופית רגיל, אך את העוברים הנוצרים מחזירים לרחמה של האישה הנושאת. האחרונה עוברת הכנה לקליטת העוברים בדומה לזה שעוברת אישה המחכה לתרומת ביציות.
מהלך ההיריון אינו שונה מהריונות אחרים. המיוחד הוא שכל המעקב וההחלטות לגבי פעולות חודרניות (כמו בדיקת מי שפיר, לדוגמה) וצורת הלידה מתקבלות בשיתוף האם הנושאת וההורים המיועדים, אם כי לפי החוק האם הנושאת היא זו הקובעת.
חצי פונדקאות, כלומר התעברות של האם הנושאת על־ידי קיום יחסי מין עם האב המיועד או על־ידי הזרעה תוך־רחמית, אסורה בארץ אך מותרת ומבוצעת ברחבי העולם.
ד"ר איתי בר-חוה טיפל במספר רב של זוגות שנעזרו בפונדקאיות על מנת להביא צאצאים ביולוגיים לעולם. מידע רב נוסף על פונדקאות, התהליך הטיפולי, הדילמות, החוק והצדדים הנפשיים ניתן למצוא בספר פוריות מאלף ועד טף
 
בניית אתר ו אחסון אתר: ווב דאטה קום    עיצוב אתר: ליעד שר Copyright © 2011 Fertility.org.il.
הכנסו לפוריות מעקב הריון הכנסו לפוריות מעקב הריון