לדף הבית            ד"ר איתי בר-חוה            המרכז            מכתבי מטופלים          אלבום הילדים          טפסים          קישורים          צרו קשר         
English En            
 

תזונה ואורך חיים נכון

הידעתם שיש קשר בין מה שאתם אוכלים לבין איכות הזרע שלכם???

 
כ 30% מבעיות הפוריות נגרמות עקב בעיות זרע.
יתרה מזאת, גם בהריונות ספונטניים המסתיימים בהפלה ניתן "להאשים" את הזרע.
באופן כללי , קיימת מגמת ירידה מתמדת באיכות הזרע בכלל מדינות המערב עקב השוני באורחותהחיים.
התקדמות הטכנולוגיה, ואורח החיים המטורף בו אנחנו חיים גרם להתפתחות והיצע נרחב של מזונות שונים העונים על הצורך שלנו לפתרונות מהירים וקלים כשהבטן מתחילה "לקרקר".
כך שלעיתים קרובות התזונה היומית שלנו מתבססת על "מזון מהיר",מזון עשיר בשומן ,סוכר ובשרים מתועשים ומעובדים.
בשל חשיבות בעיית הזרע ולאור השינויים המשמעותיים בתזונה שלנו , מנסים חוקרים רבים לעמוד על הקשר בין השניים ולהבין האם האוכל שלנו יכול להשפיע אל איכות הזרע??
בעצם מרבית המחקרים מבדילים בין שתי "תבניות" אכילה שונות:
 
.1 דיאטה "מערבית"
כוללת בתוכה "מזון מהיר" )פחמימות פשוטות ושומנים רוויים( מזונות עשירים בשומן וסוכר ובשרים מתועשים ומעובדים .
גודל המנה בד"כ גדול יותר מהמומלץ וכתוצאה מכך צפיפות קלוריות שהולכת וגדלה.
דיאטה זו נחשבת למעשה ירודה באיכותה התזונתית לאור העובדה שהיא גורמת לצריכה
מוגברת של סך הקלוריות, הסוכר מוסף, הפחמימות פשוטות, השומן, והמזון מעובד.
 
.2 דיאטה "ים תיכונית"
דיאטה זו מאופיינת בצריכה של פירות ,ירקות, דגנים מלאים, קטניות, אגוזים ,שמן זית ודגים ומאידך בצריכה מופחתת של בשר אדום, מוצרי חלב וצריכת אלכוהול מתונה.
 
תבניות אכילה בריאות יותר ככלל, ו"דיאטה ים תיכונית" בפרט, קשורות עם נזק גנטי נמוך יותר בזרע (הפחתה בשברי ה DNA ) ותנועתיות זרע גבוהה יותר באוכלוסיות הסובלת מתת פוריות.
מרבית המחקרים מדברים על עליונותה של הדיאטה הים תיכונית על פני דיאטות אחרות מאחר והיא מאפשרת להעשיר את התפריט היומי בחומצות שומן חיוניות לגוף (למשל, אומגה 3) התורמות -לשיפור במבנה תא הזרע ואיכותו, כמו כן מינרלים וויטמינים רבים החשובים לפעילות תקינה של הגוף, אשר בחלקם משמשים כנוגדי חמצון (למשל, ויטמין E , ויטמין C ובטא קרוטן)המפחיתים את תופעת החמצון בתאים אשר עלולה לפגוע באיכות הזרע.
כמו כן בהיותה דיאטה מאוזנת ,מסייעת לשמור על משקל תקין- פרט חשוב לאור העובדה כי השמנה לכשעצמה משפיעה באופן שלילי על -הורמוני המין ואיכות הזרע.
במידה ואתה מעוניין לבחון איך אתה יכול לשפר את "תבנית" האכילה שלך, ואולי כך אף לאפשר הריון ספונטני שיסתיים בלידה של ילד בריא בבית ובוודאי כדי לשפר את איכות טיפול ההפריה ותוצאותיו אתה מוזמן לפנות לתיאום ייעוץ לדיאטנית המרכז (שירן מנשה)
בהצלחה!
 
בניית אתר ו אחסון אתר: ווב דאטה קום    עיצוב אתר: ליעד שר Copyright © 2011 Fertility.org.il.
הכנסו לפוריות מעקב הריון הכנסו לפוריות מעקב הריון