לדף הבית            ד"ר איתי בר-חוה            המרכז            מכתבי מטופלים          אלבום הילדים          טפסים          קישורים          צרו קשר         
English En            
 

בדיקות פוריות

צילום רחם -HSG

צילום רחם להערכת תקינות צואר הרחם, הרחם והחצוצרות

  בצילום רחם ניתן להדגים את צואר הרחם, חלל הרחם והחצוצרות. את הבדיקה מבצעים על ידי  הזלפת חומר רנטגני על בסיס יוד במכון רנטגן תחת מכונת שיקוף, תוך  הדגמת פיזור החומר ברחם ובאגן.  
לאחר חיטוי הצוואר ותפיסתו (לרוב) באמצעות מכשיר הקרוי קוגלצנז (תפיסה העלולה לגרום לכאב לא מבוטל), מוחדרת צינורית (קנולה) מתכת אל תוך הפה החיצון (או צנתר עם בלון או צנתר עם כוסית המולבשת על צוואר הרחם בגישות "המודרניות" יותר), דרכה מזליפים את חומר ההדמיה על בסיס יוד, הנצפה במסך השיקוף הרנטגני.
בעת הבדיקה קיים צורך למשוך את הרחם על־מנת "ליישר" אותו, כיוון שהתמונה המתקבלת היא דו־ממדית, ואם הרחם מכופף (כיפוף תקין) - לא ניתן יהיה לקבל תמונה טובה של החלל. משיכה זו עלולה אף היא לכאוב.
תוך כדי הזלפת חומר ההדמיה אמורים להדגים את שתי החצוצרות משני צידי הרחם ולהבחין בפיזור של חומר ה"צבע" בחלל האגן. הזלפה זו לעיתים כרוכה בהרגשת לחץ בבטן התחתונה.
תיתכן חוסר הדגמה כלל של החצוצרה עקב חסימה מקורבת (פרוקסימלית) באיזור חיבור החצוצרה לחלל הרחם. במקרים אלה מומלץ לשקול ביצוע צנתור חצוצרות סלקטיבי.
קיימים מספר חסרונות/מגבלות לצילום הרחם. הבדיקה יחסית כואבת ולא נעימה (תלוי, כמובן, בסף הכאב האינדיבידואלי, ברופא המבצע ובציוד בו הוא מבצע את הבדיקה). ניתן להקטין את מידת הכאב על־ידי לקיחת נר רקטלי של נקסין/וולטרן או כדור אדויל/אדקס/נקסין/וולטרן/אנדומד כשעה לפני הבדיקה.
בנוסף, הבדיקה מצריכה שימוש במכון רנטגן והיא כרוכה בחשיפה לקרינה (אם כי מעטה) ולחומר על בסיס יוד (שלעיתים גורם לתגובה אלרגית. על־כן, אישה היודעת שהיא אלרגית ליוד, אסור לה לעבור צילום רחם ללא הכנה מתאימה, אם בכלל).
כיום ניתן לבצע את הבדיקה באמצעות צנתרים עדינים עם בלון בקצה הצנתר, גישה המפחיתה (בדרך־כלל) את מידת הכאב, אך לעיתים מפריעה להדמיית חלקו התחתון של הרחם וצוואר הרחם.
חיסרון נוסף של הבדיקה הוא יכולתה המוגבלת באיסוף אינפורמציה על מבנה קירות הרחם (לעיתים קשה מאוד להבדיל בין רחם עם מחיצה לרחם דו־קרני, לדוגמה),
נוכחות שרירנים בקירותיו ועל המתרחש באגן. בנוסף, מצילום הרחם לא ניתן ללמוד דבר על מבנה השחלות. כמו־כן, לעיתים לא כל־כך נדירות מתקבלות תוצאות לא תקינות, שמתגלות כשגויות, עקב כשל טכני בביצוע הבדיקה.
כדי להתגבר על מגבלות אלו פותחה בדיקת האולטרהסאונד-הסטרו-סלפינגוגרפיה המבוצעת כאן במרפאה.
את הבדיקה יש לבצע בחלק הראשון של החודש (בשלב הפוליקולרי), כלומר בין תום הווסת לבין הביוץ. יש להימנע מקיום יחסי מין מהווסת ועד הבדיקה, כדי לא לבצע בטעות את הצילום בנוכחות היריון צעיר. במקרה שהווסת האחרונה לא היתה רגילה, כדאי לשלול היריון לפני ביצוע הצילום. נשים רבות חוות דימום דמוי וסת בחודש הראשון (ולפעמים גם בשני ובשלישי) של ההיריון ולכן יש להיזהר ולשלול היריון לא ידוע אם הווסת האחרונה היתה חריגה מאיזושהי בחינה.
את הצילום מבצעים, ברוב המכריע של המקרים, ללא הרדמה (אם כי ניתן לבצע גם בהרדמה לאותן נשים החוששות מהבדיקה / מהכאב הנלוה אליה). אין כל־כך טעם בהרדמה מקומית, כיוון שממילא היא אינה עוזרת בדרך־כלל. הכאב הנלווה לבדיקה נובע מתפיסת הצוואר (ועל כך ניתן להתגבר בעזרת שימוש בצנתרים מודרניים עם בלון בקצה) ומתחושת הלחץ בעת הזלפת נוזל ההדמיה.
משך הבדיקה כעשר דקות וחשובה ההתרשמות הדינמית של המבצע בזמן אמיתי (real-time) מתקינות הרחם והחצוצרות, כי הצילומים הנייחים המתקבלים בסופו של דבר משקפים פחות טוב את המצב האמיתי של אברי האגן. התשובה המיידית, הניתנת על־ידי הגינקולוג המבצע, עדיפה על־פני האבחנה של רופא הרנטגן, המפענח את הצילומים הנייחים שניתנו לו.
סיבה טובה נוספת לביצוע צילום הרחם (כמו-גם אולטרהסאונד-הסטרו-סלפינגוגרפיה) היא העלאת הסיכוי להרות בעקבות ביצועו (גם כשהוא מפורש כתקין) עקב שטיפת החצוצרות וסילוק חסימות קטנטנות שהעין אינה רואה אותן של קרישי דם קטנים המכילים פיברין, ריר וחלקיקי תאים.
אין צורך לקחת אנטיביוטיקה למניעת זיהומים בעקבות הצילום, אלא אם כן קיים סיפור של זיהום אגני בעבר (ועל־כן על האישה לדווח על־כך לרופא ולא לחכות שישאלו אותה). ייתכן דימום לאחר צילום הרחם (כתוצאה מתפיסת צוואר הרחם) ומעט כאבים למשך יומיים־שלושה. אם הדימום או הכאבים חזקים במיוחד ו/או חום הגוף עולה (מעל 37.5 מעלות), יש להודיע על־כך מיד לצוות המרפאה.
את צילומי הרחם ניתן לבצע במסגרת הקופה או במסגרת פרטית (במיוחד אם רוצים לבצע זאת בהרדמה) אצל ד"ר עידו אלדר. במקרים אלו ד"ר אלדר מבצע את הצילומים בבי"ח אסותא.
 
בניית אתר ו אחסון אתר: ווב דאטה קום    עיצוב אתר: ליעד שר Copyright © 2011 Fertility.org.il.
הכנסו לפוריות מעקב הריון הכנסו לפוריות מעקב הריון