לדף הבית            ד"ר איתי בר-חוה            המרכז            מכתבי מטופלים          אלבום הילדים          טפסים          קישורים          צרו קשר         
English En            
 

בדיקות פוריות

אולטרסאונד וגינלי

אולטרסאונד וגינלי להערכת תקינות המערכת הגניקולוגית

  הבדיקה הגניקולוגית אינה שלמה בלי בדיקת האולטרסאונד. בבדיקה זו מוחדר מתמר וגינלי (בקוטר של כ־2 ס"מ), המולבש בקונדום, אשר עליו מורחים ג´ל (לא מכתים) המקל על החדרתו. רק באמצעות האולטרסאונד הוגינלי ניתן לראות היטב את אברי האגן השונים. כך ניתן לראות את מבנה הרחם, לבדוק אם הוא מכיל שרירנים ולקבוע את מיקומם.
בעזרת האולטרסאונד הווגינלי ניתן לראות היטב גם את רירית הרחם, לקבוע את עובייה ואת מרקמה. רירית עם מרקם תלת־קווי נחשבת רירית בעלת פוטנציאל טוב להיריון. מקובל להניח שדרושה בד"כ רירית לפחות בעובי של 7 מ"מ על מנת להרות.
ניתן לראות גם את השחלות ולהתרשם מגודלן ומצורתן. כך, לדוגמה, שחלות פוליציסטיות (polycystic ovaries) הן בעלות מראה אופייני של יותר מעשרה זקיקים קטנים (מתחת ל־10 מ"מ קוטר כל אחד), המקיפים את השחלה כמעין ענק פנינים.

ניתן לזהות ציסטות (כיסים מלאי נוזל) שחלתיות ולאפיין את מרקמן. כך ניתן לאבחן אנדומטריומות (ציסטות של אנדומטריוזיס - רקמת רירית הרחם - בשחלה), המתאפיינות במרקם אפור אחיד - מרקם "שוקולדי".
ניתן להתרשם מקיומו של נוזל בחלל האגן, שלעיתים מעיד על תהליך דלקתי. באולטרסאונד לא ניתן להדגים חצוצרות, אלא אם הן חסומות ומלאות בנוזל (עקב תהליך דלקתי חריף או כרוני), מצב הקרוי הידרוסלפינגס (hydrosalpings).
באם רוצים להדגים את חלל הרחם בצורה מיטבית ניתן לבצע כאן במרפאה
הסטרוסקופיה אבחנתית .
באם רוצים להדגים את חלל הרחם וגם את החצוצרות ניתן לבצע בדיקה ייחודית למרפאה, אולטרהסאונד-הסטרו-סלפינגוגרפיה.
אולטרסאונד וגינלי הנו אמצעי מעקב מעולה במהלך טיפולי הפוריות כמו-גם בעת מעקב ההיריון.

על השימושים הרבים של האולטרסאונד הוגינלי ועל נחיצותו הרבה בעת הטיפולים ניתן לקרוא בפרוטרוט בספר: פוריות מאלף ועד טף.
 
בניית אתר ו אחסון אתר: ווב דאטה קום    עיצוב אתר: ליעד שר Copyright © 2011 Fertility.org.il.
הכנסו לפוריות מעקב הריון הכנסו לפוריות מעקב הריון