לדף הבית            ד"ר איתי בר-חוה            המרכז            מכתבי מטופלים          אלבום הילדים          טפסים          קישורים          צרו קשר         
English En            
 

טיפולי פוריות

מעקב זקיקים במחזור טבעי (cycle evaluation )

מעקב זקיקים על ידי אולטרסאונד וגינלי

  תקציר: מעקב זקיקים באמצעות בדיקות האולטרסאונד הוגינלי עם או ללא בדיקות דם נלוות לרמות ההורמונים Estradiol-E2 ו־Progesterone הינו אחד מאבני היסוד של אבחון בעיות הפוריות והטיפול בהן.

אחת הדרכים לוודא שאכן מתרחש ביוץ כהלכה הנה מעקב זקיקים במחזור טבעי. מעקב זה מאפשר איסוף מידע לגבי טיבו של הביוץ הן מבחינה הורמונלית והן מבחינת מדדי האולטרסאונד השונים (גדילת הזקיק ועובי ומרקם רירית הרחם). בנוסף בני הזוג יכולים להיות מתוזמנים כהלכה ולקיים יחסי בסביב הביוץ. לעיתים אפשר גם לנצל את המעקב ולבצע הזרעה תוך-רחמית.

המעקב מושתת על שני כלים עיקריים:
1. אולטרסאונד וגינלי
בדיקה זו מבוצעת כאן במרפאה על ידי ד"ר איתי בר-חוה או אורנה עלימה (טכנאית אולטרסאונד וותיקה ומנוסה). באמצעות בדיקת האולטרסאונד ניתן למדוד את הזקיק המוביל (בד"כ אחד) בשחלה (מופיע כעיגול או לעיתים כחלל אליפטי שחור בתוך השחלה האפרפרה). בכל שחלה קיימים זקיקים קטנים (אשר קוטרם הנו פחות מ־12 מ"מ),  בכל חודש מתחיל לגדול אחד מהם (בד"כ). זקיק זה מכיל ביצית המבשילה תוך כדי גדילתו. את הביצית עצמה לא ניתן לראות בשל גודלה הקטן (עשירית המ"מ לערך). החל מקוטר של כ־14 מ"מ גדל הזקיק בערך ב 1-2 מ"מ  כל 24 שעות. מידע זה מאפשר לחסוך בדיקות יומיות.
בנוסף, בעזרת האולטרסאונד עוקבים אחר התעבות של רירית הרחם ומרקמה.

2. בדיקות הורמונליות ל־Estradiol-E2 ו־Progesterone.
רמות ה־E2 אמורות לעלות במהלך המחזור הטבעי ולשקף את גדילת הזקיק. באופן אופטימלי, כשהזקיק מוכן לביוץ, אמורה להיות רמת E2 של כ־700-600 pmol/L הקרויות יחידות חדשות, או 200-180 pg/ml ביחידות ישנות . לעומת זאת, רמת הפרוגסטרון אמורה להישאר נמוכה (מתחת ל־4.5 nmol/L ביחידות חדשות או 1.5ng/ml ביחידות ישנות) ולעלות רק אחרי הביוץ.
כשהזקיק מגיע לגודל של כ־20-17 מ"מ, הוא נחשב בשל, אך הטווח הטיפולי הוא רחב יותר.

כאשר הזקיק מגיע לגודל בשל חשוב גם לראות את עובייה ומרקמה של רירית הרחם, בה אמור להתפתח ההיריון. הרירית צריכה להגיע לעובי של כ־7 מ"מ לפחות על־מנת לקלוט בסבירות גבוהה היריון ולאפשר לו להתפתח מעבר לשלבים הראשונים. מרקם הרירית חשוב גם כן  (כאשר רירית תלת־קוית נחשבת לרירית העדיפה).

 במידה ומתוכננת הזרעה תוך רחמית הרי כשהזקיק המוביל מגיע לגודל הרצוי, ניתנת הוראה לקבל זריקת אוביטרל - הורמון הביוץ (hCG - Human Chorionic Gonadotropin). בעת ההוראה למתן האוביטרל יאמר לכם מתי כדאי לקיים יחסים (בנוסף לקיום היחסים הרגיל שלכם) ומתי תתבקשו להביא זרע לצורך ביצוע השבחת זרע והזרעה תוך רחמית (במקרים המתאימים) או הפריה חוץ גופית (במקרים המתאימים).

תוך כדי גדילת הזקיק יכולה להופיע הפרשה נרתיקית שקופה, לעיתים בכמות רבה. הפרשה זו נובעת מהעלייה ברמת האסטרוגן. אין לחשוש שהפרשה זו מעידה על כך שתהליך הביוץ כבר קרה כי הפרשה זו יכולה להקדים בכמה ימים את מועד הביוץ.
בנוסף, האישה יכולה לחוש תחושת מלאות, לחץ ואפילו כאב בבטן תחתונה. גם תחושות אלו לא מעידות על כך שהביוץ כבר התרחש, אלא רק על "התנפחות" הזקיק.

לפני תחילת המעקב והטיפול במרפאתנו תקבלי דפי הדרכה לגבי שיטת הטיפול והמעקב אצלנו, כמו-כן תופני לבדיקות דם שונות ובדיקות נשאות גנטית במידה ולא ביצעת זאת לפני הגעתך למרפאתנו.

מידע רב נוסף על תהליכי הביוץ השונים ניתן לקרא בספר פוריות מאלף ועד טף

 
בניית אתר ו אחסון אתר: ווב דאטה קום    עיצוב אתר: ליעד שר Copyright © 2011 Fertility.org.il.
הכנסו לפוריות מעקב הריון הכנסו לפוריות מעקב הריון