לדף הבית            ד"ר איתי בר-חוה            המרכז            מכתבי מטופלים          אלבום הילדים          טפסים          קישורים          צרו קשר         
English En            
 

טיפולי פוריות

האם טיפולי הפריה חוץ גופית מעלים את הסיכון לסרטן שד?

 

 סרטן השד הינה מחלת הסרטן הנפוצה ביותר בנשים. בישראל הנתונים האחרונים מראים ש 1 מתוך 8 נשים תחלה במהלך חייה במחלה זו!.

ידוע מחד שהורמוני המין הנשיים (אסטרדיול וגם פרוגסטרון) בין אם ביצור עצמי או כשהם מתקבלים כתכשיר תרופתי ממקור חיצוני נמצאו כקשורים בארעות סרטן השד.

מאידך ברור שטיפולי IVF מעלים באופן זמני את רמות האסטרדיול והפרוגסטרון , ולכן נשאלת השאלה שוב ושוב הן על ידי המטופלות עצמן והן על ידי הרופאים המטפלים האם טיפולי ה-IVF  עלולים להגביר את הסיכון לסרטן השד?

מחקר " אומגה", בוצע במטרה להעריך את הסיכון לטווח הארוך לסרטן השד בנשים המטופלות בטיפולי פוריות והפריה חוץ גופית.

המחקר בדק את הסיכון לחלות בסרטן השד בקבוצת מטופלות ה-IVF מול הסיכון לחלות במחלה באוכלוסיה הכללית ומול קבוצת הביקורת שעברה טיפולי פוריות ללא IVF.

מדובר במחקר גדול מאוד אשר כלל בתוכו מעקב של למעלה מ 20 שנה אחר מטופלות IVF בהולנד. במהלך המחקר נעשתה השוואה בין כ 20000 מטופלות IVF  לבין כ 6000 מטופלות בטיפולי פוריות אחרים  ולבין האוכלוסיה הכללית.

 מידע על הסטימולציה ב-IVF וטיפולי פוריות אחרים ופקטורים אחרים כמו טיפולי פוריות, שימוש בהורמונים, סגנון חיים והיסטוריה משפחתית של סרטן נלקחו מהתיק הרפואי של כל מטופלות וגם התקבלו באמצעות מילוי שאלונים אישיים ע"י המטופלות. את המידע לגבי היארעות מחלת סרטן השד בנשים אשר עברו טיפולי פוריות קבלו החוקרים במקביל ממשרדי רישומי הסרטן המסודרים מאוד בהולנד.

בסך הכללי,היארעות סרטן השד עד גיל 55 הייתה 3% בקבוצת ה-IVF ו-2.9% בקבוצת הביקורת. נתון זה אינו שונה באופן משמעותי משכיחות סרטן השד באוכולוסיה הכללית.

לא נצפתה עלייה  בסיכון כאשר הבחינו בין סוגי התרופות השונות שקבלו במהלך הטיפול, או באבחנה השונה של הגורם לתת הפוריות, וגם לא כאשר בדקו את ההשפעה 20 שנה לאחר ביצוע טיפול ה-IVF.

באופן מעניין הסיכון היה באופן מובהק נמוך יותר למטופלות שעברו 7 מחזורי IVF או יותר לעומת מטופלות שעברו רק מחזור אחד או שניים של טיפולי IVF. גם בנשים אשר הגיבו בצורה דלה למחזור ה-IVF הראשון( טיפול שהניב פחות מ-4 ביציות בשאיבה)הסיכון לחלות היה נמוך יותר.

לסיכום, לפי מחקר זה טיפולי IVF  אינם מעלים את הסיכון לחלות בסרטן שד במעקב של למעלה מ 20 שנה. ממצאים אלו עולים בקנה אחד עם העדר עלייה משמעותית בסיכון לטווח הארוך של סרטן השד בקרב מטופלות IVF  כפי שפורסם בעבר במספר מחקרים דומים.
למאמר המלא-לחץ/י כאן 

 
בניית אתר ו אחסון אתר: ווב דאטה קום    עיצוב אתר: ליעד שר Copyright © 2011 Fertility.org.il.
הכנסו לפוריות מעקב הריון הכנסו לפוריות מעקב הריון