לדף הבית            ד"ר איתי בר-חוה            המרכז            מכתבי מטופלים          אלבום הילדים          טפסים          קישורים          צרו קשר         
English En            
 

טיפולי פוריות

PGS - preimplantation genetic screening-מה זה?

 

PGS  -דגימת עוברים לפני החזרתם לרחם האישה במסגרת הפריה חוץ גופית על מנת לוודא שהם מכילים מספר כרומוזומים זוגי תקין.

 רקע:

עם העלייה בגיל האישה (ביציות האישה) ישנה ירידה באחוז הביציות  התקינות גנטית, כאשר עד גיל  35  כ 20-30% מהביציות (והעוברים הנוצרים מהן) אינם תקינים גנטית ומעל גיל 40 למעלה מ 50% מהביציות (והעוברים נוצרים מהן) אינם תקינים גנטית (אנאאופלואידים כלומר בעלי מספר לא תקין של כרומוזומים)  ועתידים או לא להקלט או להסתיים בהפלה מוקדמת/מאוחרת, כאשר כ-70% מההפלות המוקדמות מתרחשות על רקע זה.

 

כאשר עובר באיכות מעבדתית גבוהה המדורג בציון 1/A אינו מצליח להשיג היריון (ובהינתן שאין בעיה רחמית), יש להניח שהסיבה לכך קשורה באי תקינותו הגנטית, אותה לא ניתן להעריך כאמור מהתבוננות והערכה חיצונית על מראהו בלבד תחת המיקרוסקופ.

לכן באופן תיאורטי, החזרה של עובר בעל מספר כרומוזומים זוגי ותקין  אל הרחם מספקת פתרון מושלם.

על מנת לדעת אם העובר תקין מבחינת כמות הכרומוזומים שהוא מכיל יש  לגדל את העובר בתנאי מעבדה עד לשלב הבלסטוציסט (אליו מגיע העובר ביום 5-7 לחייו), כאשר בשלב זה נלקחים ממנו מספר תאים הנשלחים לבדיקה, והעובר עצמו מוקפא וממתין במעבדה עד לקבלת התוצאות על מנת שיוחלט מה גורלו.

 

לאחר קבלת התוצאה שמדובר בעובר בעל מספר תקין (זוגי) של כרומוזומים אפשר להחזירו לרחם לאחר הפשרתו ולקוות שתקינותו אכן תתבטא בהריון תקין ולידה של ילד בריא, אם כי חשוב להדגיש שעדיין תתכנה בעיות גנטיות שלא תתבטאנה בבדיקה זו וכן שלא כל הבעיות המולדות יכולות להיות מאותרות בבדיקה זו, כדוגמת אוטיזם.

עד כאן היתרונות,

 

והחסרונות?

מרבית העוברים לא מגיעים לשלב הבלסטוציסטים (סטטיסטית רק 1 מ 3 עוברים טובים ביום 3 יגיעו לשלב זה) ותמיד נשאלת השאלה האם ברחם הם כן היו מגיעים לשלב זה וכן היו מסתיימים בהריון ובלידה של ילוד בריא

 

דגימת העובר עלולה להזיק לו

 

הקפאת העובר עלולה להזיק לו

 

עלות כספית (2600 ₪ לעובר בין אם הוא תקין ובין אם לאו)

 

והחיסרון הכי גדול: הכרזה על עובר כלא תקין למרות שהוא אולי תקין - תופעת המוזאיקה.

 

אנו יוצאים מנקודת הנחה כי הביופסיה (דגימה של מספר תאים מהעובר), מייצגת את העובר, וזה לרוב המצב.. אך לא תמיד.

 

מוזאיקה היא שילוב של תאים בעלי מספר כרומוזומים תקין (זוגי) ושל תאים עם מספר כרומוזומים לא תקין (אי זוגי) באותו עובר. חלק מהעוברים יודעים ״לתקן״ את עצמם ולהרחיק את התאים שאינם תקינים, ואז להמשיך ולהתמיין כעובר תקין לכל דבר.

 

שיעור המוזאיקות בעוברים בכל הגילאים עומד על כ-30%.

 

לאורך השנים מן הסתם החזרנו הרבה מאוד עוברים שהכילו מוזאיקות, והיום אנו יודעים לומר כי חלקם גם הצליחו להשיג היריון תקין וילדים בריאים.

 

סיכויי ההשרשה של עוברים עם מוזאיקות נמוכים יותר מאלו של עוברים תקינים, כמו גם סיכוייהם להסתיים בלידה תקינה, עם זאת מדובר בסיכויים שלא ניתן להתעלם מהם.

 

בעוברים עם מוזאיקות, עד 50% מהם יכילו תאים תקינים ויוכלו להשיג היריון תקין ב-15% מהמקרים. אם אכן נקלט הריון הילדים שייוולדו מעוברים שהיו מוזאיקה בתחילת הדרך יהיו בעלי מספר כרומוזומים זוגי תקין.

 

פרקטית מדובר במספר עוברים בכל טיפול שאנחנו מאבדים עקב חוסר היכולת לדעת אם הם תקינים או לא תקינים באופן מוחלט, ואינם מוחזרים מטעמים של אחריות רפואית.

 

 

 

אז מה עושים?

 

המשמעות כמובן משתנה מאישה לאישה.

 

מי שמייצרת מלכתחילה כמות קטנה של עוברים ולכל היותר מתפתחים מאותם עוברים 1-2 בלסטוציסטים, יכולה להיוותר ללא עוברים להחזרה כלל, בעוד שקיים סיכוי שאם במקום לדגום את אותם עוברים היא הייתה מחזירה אותם, היה מושג היריון תקין המסתיים בלידתו המשמחת של ילד בריא.

 

לא פעם מדובר בנשים אשר בעיית הפוריות שלהן היא גילן בלבד, והן כן מצליחות ״לייצר״ עוברים באיכות מעבדתית גבוהה שאינם משיגים היריון. נשים אלו, עדיף להן להחזיר מספר בלסטוציסטים ולקוות כי אחד מהם יהיה תקין, על פני דגימתם.

 

אז מי בכל זאת "מועמדת טובה" לביצוע PGS ?

 

מי שגילה פחות מ40, ועברה מספר הפלות על רקע גנטי או על רקע שאינו מוסבר, ומעוניינת להימנע מהיריון לא תקין נוסף הן על מנת לא לחוות טראומה נפשית נוספת והן על מנת למנוע טראומה נוספת מרחמה.

 

 מי שעברה כישלונות חוזרים בהשרשה עם איכות עוברים מצוינת (בלסטוציטים מפותחים) וחלון השרשה ידוע.

 

 לפרטים נוספים את מוזמנת לפנות ליעלה עומר   yeela@fertility.org.il 

 
בניית אתר ו אחסון אתר: ווב דאטה קום    עיצוב אתר: ליעד שר Copyright © 2011 Fertility.org.il.
הכנסו לפוריות מעקב הריון הכנסו לפוריות מעקב הריון