לדף הבית            ד"ר איתי בר-חוה            המרכז            מכתבי מטופלים          אלבום הילדים          טפסים          קישורים          צרו קשר         
English En            
 

תרומת ביצית

תרומת ביציות

טיפולי הפריה חוץ גופית באמצעות תרומת ביציות

  המלצה לטיפולי פוריות בעזרת תרומת ביציות תינתן בדרך כלל בשני מצבים עיקריים: גיל אימהי (שחלתי) מתקדם ואיכות ביציות/עוברים בעיתית. במידה וחלל הרחם תקין סיכויי האישה להרות בתהליך זה של תרומת ביציות הם מצוינים!

המדד העיקרי הקובע את סיכויי האישה להרות הוא גילה, אך למעשה הכוונה לגיל הביציות שלה. למרות פלאי הטכנולוגיה וחידושיה, ולמרות העלייה בתוחלת החיים, לא חל כל שינוי משמעותי בגיל הפריון. מדובר בתהליך טבעי של הזדקנות הדרגתית של השחלה והביציות (גמטות) שבתוכה עד להפסקת הפעילות (בערך סביב גיל 50).
המשמעות היא שעבור נשים מעל גיל 45 הדרך הריאלית היחידה להרות וללדת היא על־ידי קבלת תרומת ביציות מנשים צעירות. גם סיכויי נשים בנות 43 ומעלה להרות נמוכים ביותר, וגם אם יהרו - את סיכוייהן באחוזים ללידת תינוק בריא ניתן לספור על אצבעות כף יד אחת!
מדי פעם, אומנם, אנו שומעים על הריונות מעל גיל זה (מביציות האישה עצמה), אך אלה לצערנו המקרים היוצאים מן הכלל, שאינם מעידים על הכלל.
למרות הכאב הרב הכרוך בהכרה בעובדות אלה, חשוב ביותר להכיר בהן על־מנת לא להילחם ללא טעם בכוחות הטבע. זאת ועוד, חשוב גם לזכור את טובת הילד. כלומר - לחשוב בת כמה תהיה האם כשבנה יחגוג בר־מצווה ואיך היא תרגיש אז.
על־כן אסור לבזבז זמן בנסיונות רבים ולא תכליתיים. יש לזכור כל הזמן שהמטרה היא בסופו של דבר הורות ולא הנצחת הגנים שלנו. כלומר, בהחלט חשוב לנסות להרות (בגילאים הריאליים), כדי להרגיש שעשינו את כל מה שביכולתנו להעמיד צאצאים גנטית, אך חשוב לדעת גם מתי להפסיק ולפנות לתחליף ריאלי להורות - תרומת ביצית.
החשש (הטבעי) מרמת הבריאות של האישה התורמת וביציותיה אינו מוצדק, כיוון שהתורמות עוברות בדיקות והסיכוי למום/מחלה ביילוד הוא בדיוק כמו בשאר האוכלוסייה, ואף פחות: כיוון שהתורמות הן בדרך־כלל צעירות יותר מהמקבלות, הסיכוי למום גנטי הוא נמוך יותר.
קיימים מצבים בהם מומלץ לפנות לתרומת ביצית ללא קשר לגיל הכרונולוגי של האישה. מדובר במקרים של בעיית ביציות חמורה(egg factor), המתאפיינת באיכות ביציות ירודה ביותר שלא ניתנת לפתרון באמצעות מניפולציות הורמונליות או מעבדתיות, במקרים של תגובה שחלתית ירודה ביותר ובמקרים בהם גיל השחלות הוא גיל מנופאוזלי (בלות) למרות גיל כרונולוגי צעיר של האישה (בלות מוקדמת - premature menopause). במקרה האחרון אין ברירה אלא להשתמש בתרומת ביצית, ללא קשר לגיל האישה המטופלת.
המיוחד בפתרון של תרומת ביצית הוא שכל מה שדרוש על־מנת להרות (ברוב המכריע של המקרים) זה למעשה חלל רחם תקין - וזהו. על-כן חלק די הכרחי במהלך ההכנות לתרומת ביצית הנה ההסטרוסקופיה האבחנתית. יתרה מזו, סטטיסטית הסיכוי להרות מתרומת ביצית הוא גבוה יותר בהשוואה לטיפולי הפריה חוץ־גופית אחרים. הסיבה לכך נעוצה, קרוב לוודאי, בעובדה שרירית הרחם מוכנה בצורה אופטימלית ולא עוברת היפרסטימולציה (גירוי יתר), כפי שקורה במקרים של השראת ביוץ לקראת הפריה חוץ־גופית (עת מתחשבים בתגובה השחלתית ולא מתייחסים לרירית הרחם).
במדינת ישראל, בשלב זה תורמות הביציות הן נשים העוברות בעצמן שאיבת ביציות. קיימת הצעת חוק, שעדיין לא אושרה, שתאפשר תרומת ביציות מנשים שאינן עוברות טיפולי פריון בעצמם. התרומה בשלב זה היא אנונימית ועל־כן אסורה בין בני משפחה, חברות וכו´. 
אנו מבצעים את טיפולי הפוריות בעזרת תרומת ביצית באסותא ראשון לציון. לנוחיותכם ניתן לעיין בדפי ההסבר המצורפים במדור הטפסים.
ההכנות לקראת תרומת ביצית כוללות את בדיקות הדם הרגילות של שני בני הזוג ובדיקה היסטרוסקופית של חלל הרחם.
הטיפול התרופתי הוא פשוט ביותר והוא דומה בעיקרו לטיפול לקראת החזרת עוברים מוקפאים במחזורי הפריה חוץ־גופית רגילים. בשלב ראשון במידה ולאישה יש מחזורים כדאי לשקול ל"השתלט" על המערכת ההורמונלית שלה באמצעות זריקת דקהפפטיל. לאחר וידוא דיכוי, מתחילית ליטול תכשיר אסטרוגן כלשהו (כגון פרוגינובה) במינון של 3-2 כדורים ליום במשך כ־10 ימים עד שבועיים. לאחר מכן מבצעים בדיקת אולטרסאונד וגינלי (עם או ללא בדיקות דם ל־E2 ופרוגסטרון) לבדיקת עובי רירית הרחם, האמורה להיות בעובי של 7 מ"מ לפחות.

ניתן לבצע גם טיפולים המושתתים על תרומת ביציות במחזור טבעי ללא קבלת הורמונים כלל.
לעיתים קרובות אנו משלבים ביצוע פיפל במהלך הטיפול עצמו, תוספת המעלה קרוב לודאי את הסיכוי להרות.
ביום שאיבת התורמת מוסיפים לכדורי האסטרוגן תכשירי פרוגסטרון (בזריקות או בכדורים/פתילות לנרתיק) ומתזמנים את ההחזרה לפי גיל העוברים שנוצרו מתרומת הביציות.
מידע רב על הטיפול בעזרת תרומת ביציות, התהליך הטיפולי, הדילמות, החוק והצדדים הנפשיים ניתן למצוא בספר פוריות מאלף ועד טף


 
בניית אתר ו אחסון אתר: ווב דאטה קום    עיצוב אתר: ליעד שר Copyright © 2011 Fertility.org.il.
הכנסו לפוריות מעקב הריון הכנסו לפוריות מעקב הריון