לדף הבית            ד"ר איתי בר-חוה            המרכז            מכתבי מטופלים          אלבום הילדים          טפסים          קישורים          צרו קשר         
English En            
 

פוריות הגבר

בעיות זרע

בעיות זרע והטיפול בהן.

  ברור מצב הזרע הנו חלק חשוב מהערכת הזוג המתקשה להרות. לאחר ביצוע בדיקות הזרע ותוצאותיהן מחליטים על המשך הטיפולים והאם הם יהיו כרוכים בקיום יחסים, הזרעה תוך רחמית, הפריה חוץ גופית סטנדרטית ו/או הפריה חוץ גופית באמצעות מיקרומניפולציה.

דרושים שניים לטנגו: כדי שייווצר עובר דרושים ביצית וזרע. אומנם דרוש רק זרעון אחד, אבל משום מה (ועדיין אין הסבר טוב לכך), כדי שאותו אחד יצליח במלאכתו צריכים להישלח למשימתם עשרות מיליונים!
קיימות מספר תכונות  אותן ניתן לבדוק בבדיקת הזרע הסטנדרטית: נפח (בסמ"ק), כמות (במיליונים), תנועתיות (באחוזים) ואחוז צורות הזרע התקינות. על סמך קריטריונים מקובלים ניתן להגדיר אם בדיקת הזרע היא תקינה - או לא. קיימים הרבה מצבי ביניים, בהם הזרע עונה על חלק מהקריטריונים ועל חלק לא ועדיין הוא ייחשב סביר. את בדיקת הזרע ניתן לבצע פה במרפאה במעבדה האנדרולוגית שהוקמה בצמוד למרפאה לנוחיותכם. לאחר ביצוע הבדיקה אתם תקבלו טופס בדיקת זרע המפרט את הממצאים.
חשוב ביותר לזכור, שייצור הזרע הוא תהליך ארוך הנמשך כחודשיים וחצי ורגיש מאוד לכל מחלת חום ולהשפעות סביבתיות. על־כן, תנודתיות באיכות הזרע היא מאורע שכיח ביותר. בשל כך, לעולם אין לשפוט זרע לחומרה על סמך בדיקה בודדת ותמיד יש לחזור על הבדיקה לאחר חודש לפחות. רק על סמך בדיקות חוזרות ניתן לאפיין את התנודתיות (גליות) באיכות הזרע של אותו הגבר ולקבוע, פחות או יותר, מה הממוצע שלו.
במקרים בהם הזרע לא עונה לקריטריונים הסטנדרטיים, מגדירים את המצב כ־Oligo - Terato - Asthenospermia - OTA syndrome
(Oligo פירושו מיעוט, Terato פירושו צורות לא תקינות ו־Astheno פירושו תנועה חלשה).
במצבים אלה ניתן לבצע שורה ארוכה של בדיקות מעמיקות, שעשויות לתרום במידה מסוימת להבנת מקור הבעיה. רוב העוסקים בתחום סבורים היום, שבדיקות אלה תורמות מעט מבחינה מעשית, והמידע הנאסף אינו משנה את התוכנית הטיפולית.
למרבה הצער, לרפואה אין כמעט מה להציע כטיפול בבעיות זרע. נסיונות רבים וחוזרים לטיפול בבעיות זרע על־ידי מתן ויטמינים (כגון A, C ו־E), הורמונים (כגון איקקלומין ו FSH ) ותוספי מזון (כגון ליקופן) לא הוכחו כיעילים כשנבדקו בצורה מדעית ומבוקרת. גם תיקון דליות באשך (וריקוצלה) עוזר רק בחלק מהמקרים, וגם זה לא ודאי.
המשמעות היא שמבחינה מעשית מטפלים בבעיות זרע דרך בת הזוג! ושוב, למרבה האירוניה, המדד הקובע את הסיכוי להצלחת הטיפול בבעיות הזרע הוא גיל האישה.
אם קיימת בעיית זרע קלה ו/או בת הזוג היא צעירה (פחות מ־30), יש מקום לנסות הזרעות תוך־רחמיות (עם או ללא טיפול הורמונלי להגברת כמות הביציות). אם בעיית הזרע היא חמורה יותר, האישה עוברת הפריה חוץ־גופית, כדי לאפשר לזרע בן זוגה להפרות את ביציותיה בתנאי מעבדה. אם הבעיה חמורה במיוחד, מבצעים מיקרומניפולציה, כלומר מחדירים זרעון לכל ביצית.
אפילו במקרים בהם לא מאותרת בעיה כלל (אי־פריון על רקע לא מוסבר - unexplained infertility) עוברת בת הזוג הן גירוי הורמונלי שחלתי (למרות שהיא מבייצת ספונטנית) והן הזרעות תוך־רחמיות (למרות שהזרע תקין ובני הזוג יודעים לקיים יחסי מין) כחלק מתוכנית הטיפול.
המסקנה היא, שיש לבצע בירור בסיסי לבעיות הזרע ולקבוע תוכנית טיפולית, המתרכזת בטיפולים באישה.
פרוט נרחב על בעיות הזרע, בירורן והטיפול בהן ניתן למצוא בספר: פוריות מאלף ועד טף.

 
בניית אתר ו אחסון אתר: ווב דאטה קום    עיצוב אתר: ליעד שר Copyright © 2011 Fertility.org.il.
הכנסו לפוריות מעקב הריון הכנסו לפוריות מעקב הריון