לדף הבית            ד"ר איתי בר-חוה            המרכז            מכתבי מטופלים          אלבום הילדים          טפסים          קישורים          צרו קשר         
English En            
 

הקפאת ביציות

הקפאת ביציות כאופציה יעילה לשימור פוריות

   הקפאת ביציות מוצעת היום לנשים שמעוניינת לשמר את הביציות שלהן ולאפשר להן להרות בעתיד וללדת צאצא זהה גנטית אליהן הן משיקולים סוציאליים (רצון לדחות את ההריון מסיבות שונות) והן משיקולים רפואיים.

מחקר רטרוספקטיבי שנערך בספרד בדק את שיעור ההריונות כתוצאה מהקפאת ביציות ואת הסיכוי ללדת ילד כפונקציה של מספר הביציות. המחקר כלל 1468 נשים אשר הקפיאו את ביציותיהן כאשר137 נשים עשו שימוש בביציות המוקפאות.

85% מהביציות שרדו לאחר ההפשרה. בעת כתיבת המאמר, 40 תינוקות נולדו ועוד 11 נשים היו במהלך הריון. בכלל אוכלוסיית המחקר שיעור לידות החי פר מטופלת היה 29.2%.

כאשר השוו בין קבוצת הגיל 35 ומטה לגילאי 36 ומעלה מצאו כי תוצאות טובות יותר הושגו בקבוצת הנשים בגיל 35 ומטה. בקבוצה זו נשאבו והוקפאו מס גדול יותר של ביציות, אחוז ההישרדות היה גבוה יותר והתוצאות הקליניות טובות יותר ודומות לתוצאות שנצפו בתרומת ביצית. ככל שהגיל היה מבוגר יותר נצפתה כמות פחותה יותר של ביציות והתוצאות היו פחות טובות - בדומה לתוצאות של האוכלוסיה עם בעיות הפוריות באותו הגיל.

כמו כן, בדקו את הסיכוי המצטבר ללידת ילד כפונקציה של מס´ הביציות שהשתמשו בהן. נמצא כי בנשים בגיל 35 ומטה, הסיכוי המצטבר ללידת חי לאחר שימוש ב-5 ביציות הינו 15% ולאחר 8 ביציות הינו 41%. בגיל 36 ומעלה על אותו מס´ ביציות הסיכוי ללידת חי היה נמוך יותר (5% בשימוש ב-5 ביציות, 20% בשימוש ב-8 ביציות). לאחר שימוש ב-10 ביציות, הסיכוי ללידת חי בקבוצת הגיל 35 ומטה היה כפול מזה של גיל 36 ומעלה, בשימוש ב-15 ביציות, הסיכוי ללידת חי בקב´ גיל 35 ומטה המשיך לעלות, בעוד שבגיל 36 ומעלה כבר היה בפלאטו (כלומר בשלב זה הסיכוי ללידת חי לא תלוי במס´ הביציות בו השתמשו). נתונים אלו הביאו להמלצה כי יש להקפיא לפחות 8-10 ביציות בכדי להשיג שיעורי הצלחה סבירים.

לסיכום, ידוע היטב שתוצאות ה-IVF פחות מוצלחות מעל גיל 35 והרבה פחות מוצלחות מעל גיל 40. בשל כך ולאור תוצאות המחקר, מומלץ להקפיא ביציות בגילאים הצעירים.

 
בניית אתר ו אחסון אתר: ווב דאטה קום    עיצוב אתר: ליעד שר Copyright © 2011 Fertility.org.il.
הכנסו לפוריות מעקב הריון הכנסו לפוריות מעקב הריון