לדף הבית            ד"ר איתי בר-חוה            המרכז            מכתבי מטופלים          אלבום הילדים          טפסים          קישורים          צרו קשר         
English En            
 

הריון בסיכון גבוה

יתר לחץ דם הריוני- רעלת הריון

 
הגדרה: לחץ דם גבוה בהריון המלווה בהפרשת חלבון בשתן ומסכן את האם והעובר.
יתר לחץ דם הינו הסיבוך הרפואי השכיח ביותר בהריון ומופיע בכ- 6-8% מהנשים. המונח "יתר לחץ דם הריוני- רעלת הריון" משמש לתאר מגוון רחב של חולות שלחלקן יש עליה קלה בלבד בלחץ הדם בהריון אולם חלקן סובלות מיתר לחץ דם חמור ופגיעה רב מערכתית. יתר לחץ דם הריוני- רעלת הריון כולל בתוכו יתר לחץ דם הריוני (Gestational Hypertension/Pregnancy induced hypertension ), רעלת הריון (Preeclampsia), אקלמפסיה (Eclampsia ), ותסמונת HELLP ( Hemolysis, Elevated Liver enzymes, Low Platelets)
סיבוכי יתר לחץ דם בהריון מהווים גורם עיקרי לתחלואה אימהית ועוברית.
הגדרות/ אבחנה
יתר לחץ דם (לחץ דם גבוה) בהריון מוגדר כלחץ דם ≥ 140/90, כלומר לחץ דם סיסטולי (הערך הגבוה של לחץ הדם) של 140 מ"מ כספית ומעלה ו/או לחץ דם דיאסטולי (הערך הנמוך של לחץ הדם) של 90 מ"מ כספית ומעלה.
יתר לחץ דם הריוני (Gestational Hypertension)
יתר לחץ דם בהריון שהופיע לראשונה מעבר לשבוע 20 להריון באשה עם לחץ דם תקין לפני ההריון ולפני שבוע 20 להריון, ללא הפרשת חלבון בשתן (פרוטאינוריה). לחץ הדם חוזר לרמה תקינה עד 12 שבועות לאחר הלידה.
רעלת הריון (Preeclampsia)
יתר לחץ דם הריוני המלווה בהפרשת חלבון בשתן (פרוטאינוריה).
חלבון בשתן (פרוטאינוריה)- מוגדר כהופעת חלבון +1 לפחות בסטיק שתן לחלבון (בדיקה חד פעמית של מקלון בבדיקת שתן אקראית) או הפרשת חלבון בשתן בכמות של 300 מ"ג ומעלה ב- 24 שעות (בתוצאת איסוף שתן של 24 שעות).
סימנים נוספים של רעלת הריון- כאב ראש עקשני, הפרעות בראיה (טשטוש/נצנוצים בראיה), כאבים ברום הבטן (כאב אפיגסטרי) או כאב בבטן ימנית עליונה היכול להיות מלווה בבחילות והקאות. כמו כן- הפרעה בבדיקות הדם- ירידת רמת הטסיות (טרומבוציטופניה) והפרעה בתפקודי הכבד והכליה.
בצקות בהריון- בעיקר בצקות בגפיים (ידיים ורגליים), לעיתים גם בפנים ובדופן הבטן- שכיחות מאד בנשים בריאות בהריון תקין ולכן כשלעצמן אינן מהוות סיבה לדאגה. במידה ולחץ הדם תקין בצקות אינן מגדירות רעלת הריון. ביולדת עם בצקות חריגות כדאי לעקוב אחרי לחץ הדם והפרשת חלבון בשתן.
אקלמפסיה (Eclampsia)
הופעת פרכוסים כלליים (התכווצויות) במהלך ההריון או לאחר הלידה באשה עם רעלת הריון. יש לשלול גורמים אחרים לפרכוס.
גורמים
הגורם לרעלת הריון אינו ידוע. קיימות תאוריות רבות הקשורות בהתפתחות לא תקינה של השליה וכתוצאה מכך פגיעה באספקת הדם לשליה ולעובר. פגיעה זו גורמת ישירות ובעקיפין לפגיעה באברים רבים בגוף האישה ולביטויי המחלה.
גורמי סיכון
הריון ראשון- יתר לחץ דם הריוני- רעלת הריון הינה מחלה המאפיינת בעיקר נשים בהריונן הראשון. נשים ולדניות שהרו מבן זוג חדש נמצאות גם הן בסיכון יתר להתפתחות רעלת הריון. גורמי סיכון נוספים כוללים הריון מרובה עוברים (תאומים ושלישיות) והיסטוריה של רעלת הריון בעבר. יתר לחץ דם כרוני מהווה גם הוא גורם סיכון משמעותי להתפתחות רעלת הריון.
נשים מבוגרות (מעל גיל 35) ונשים עם מחלות רקע כמו סוכרת, מחלות כלי דם או מחלות אוטואימוניות (מחלות ראומטיות) ומחלות כליה נמצאות גם הן בסיכון יתר להתפתחות תסמונות יתר לחץ דם בהריון. השמנת יתר כרוכה גם היא בסיכון מוגבר, ונמצא יחס ישר בין ה- BMI (מדד המבטא את חומרת השמנת היתר) לבין הסיכון להתפתחות רעלת הריון. ככל הנראה קיימת נטיה גנטית להתפתחות רעלת הריון כפי שמעידה העליה בשכיחותה בנשים עם היסטוריה משפחתית של רעלת הריון ובנשים עם נטייה גנטית לקרישיות יתר (טרומבופיליה).
סיבוכים:
סיבוכים של רעלת הריון כוללים סיבוכים אימהיים ועובריים. התוצאות האימהיות והעובריות תלויות במספר גורמים, הכוללים שבוע ההריון בהופעת התסמונת ושבוע ההריון בלידה, חומרת התסמונת ונוכחות מחלות רקע אימהיות. ככל שהמחלה חמורה יותר, מופיעה בשבוע הריון צעיר יותר ובנשים עם מחלות יתר קשות יותר יש עליה בשכיחות הסיבוכים לאם ולילוד.
אצל נשים עם רעלת הריון יש עליה בשכיחות השראת לידה(זירוז לידה) וניתוחים קיסריים. סיבוכים אימהיים נוספים כוללים יתר לחץ דם חמור, פגיעה כלייתית (הפרעה בתפקוד הכליות, מיעוט במתן שתן, התפתחות אי ספיקת כליות), סיבוכים מוחיים (פרכוסים, שבץ מוחי, דמם מוחי, בצקת מוחית), פגיעה כבדית (פגיעה בתפקוד הכבד-אי ספיקת כבד, המטומה- שטף דם בכבד, קרע של הכבד), בצקת ריאות.
סיבוכים עובריים נובעים מפגיעה בתפקוד השליה ובאספקת הדם לעובר וכוללים בעיקר סיבוכי פגות (כתוצאה מלידה מוקדמת) האטה בגדילה התוך רחמית (intrauterine growth retardation- IUGR), מיעוט מים, ניטור עוברי לא מספק (מצוקת עובר) והפרדות שליה.
זיהוי נשים בסיכון להתפתחות יתר לחץ דם הריוני- רעלת הריון
מבחנים רבים נבדקו כמדד לחיזוי או זיהוי מוקדם של רעלת הריון, כולל רמה גבוהה של חומצה אורית (חומצת שתן) בדם, שינוי ברמות חלבונים שלייתיים, תנגודת מוגברת לזרימה בעורקי הרחם (דופלר של עורקי הרחם), אולם, רוב התבחינים אינם מדוייקים ולמעשה אינם מאפשרים לזהות נשים בסיכון יתר אמיתי להתפתחות רעלת הריון. נשים עם גורמי סיכון להתפתחות רעלת הריון צריכות להיות במעקב הדוק במהלך ההריון על מנת לאפשר זיהוי וטיפול מוקדם ברעלת הריון וסיבוכיה.
טיפול מונע
עבודות רבות התבצעו להערכת יעילות טיפולים שונים בהפחתת השכיחות ו/או החומרה של רעלת הריון. ככלל, תוצאות העבודות השונות הדגימו אפקט מינימלי או היעדר אפקט בהורדת שכיחות רעלת הריון ללא שיפור בתוצאות העובריות.
בהתבסס על הנתונים הקיימים כיום, אין הצדקה לשימוש באספירין או סידן למניעת רעלת הריון בנשים בסיכון נמוך, ניתן לשקול טיפול בנשים בסיכון גבוה על פי החלטת מומחה להריון בסיכון גבוה. בנוסף, אין הוכחה ליעילות מגנזיום, שמן דגים, וויטמין C או E.
אבחנה
כל אישה עם גורמי סיכון לרעלת הריון צריכה להיות במעקב הדוק במהלך ההריון. במהלך הטרימסטר השלישי יש להעלות את תדירות המעקב על מנת לסייע בזיהוי מוקדם של יתר לחץ דם הריוני- רעלת הריון. בכל ביקור יש לבצע מדידת לחץ דם, בדיקת חלבון בשתן (סטיק שתן לחלבון) והערכה של התפתחות סיפטומים מבשרי רעלת הריון (כאבי ראש, טשטוש בראיה וכאבים אפיגסטריים או בבטן ימנית עליונה). בנשים עם עליית לחץ דם, הופעת פרוטאינוריה (הפרשת חלבון בשתן) או תלונות המחשידות לרעלת הריון יש לבצע הערכה אימהית ועוברית מקיפה. הערכה זו מתבצעת בדרך כלל במסגרת אשפוז וכוללת:
  1. הערכה מדוקדקת של הערכת וסימפטומים מבשרי רעלת הריון או סיבוכיה.
  2. בדיקה גופנית מפורטת. יש להתייחס במיוחד למדידת לחץ הדם, בדיקת הבטן (רגישות אפיגסטרית או בבטן ימנית עליונה), בדיקת הרחם (גודל הרחם ביחס לגיל ההריון, הימצאות טונוס מוגבר), בדיקה לדנית (הערכת מחיקה ופתיחה של צוואר הרחם), הערכת בצקות והחזרים גידיים.
  3. מעקב ערכי לחץ הדם- מעקב ערכי לחץ הדם במנוחה במדידות חוזרות אחת ל- 4 -6 שעות.
  4. הערכה מעבדתית הכוללת ספירת דם, תפקודי כבד וכליה ואיסוף שתן לחלבון (24 שעות).
  5. הערכה עוברית הכוללת מעקב תנועות עובר על ידי האם, מוניטור עוברי (NST) ובדיקת אולטראסאונד. בדיקת האולטראסאונד כוללת ביצוע פרופיל ביופיזיקלי, הערכת כמות מי השפיר והערכת משקל העובר.
המשך הטיפול מתבצע בהתאם לתוצאות ההערכה הראשונית.

טיפול
ככלל, הטיפול היחיד ביתר לחץ דם הריוני- רעלת הריון הוא ילוד. ניהול ההריון מכוון להארכת משך ההריון לקבלת תוצאות טובות לילוד מבלי לקפח את בטיחות האם, ותלוי בחומרת המחלה, גיל ההריון, ומצב העובר ברחם.
טיפול בנשים עם יתר לחץ דם הריוני- רעלת הריון בדרגה קלה:
ככלל, בנשים במועד (מעבר לשבוע 37) עם יתר לחץ דם הריוני- רעלת הריון מומלץ ילוד (זירוז לידה).
בנשים לפני המועד (מתחת שבוע 37) עם מחלה בדרגה קלה והערכה עוברית תקינה מומלץ המשך ניהול שמרני תוך מעקב אימהי ועוברי קפדניים. ניתן להמשיך במעקב שמרני עד המועד כל עת שאין התדרדרות למחלה אימהית חמורה או הופעת סימני סבל עוברי.
טיפול בנשים עם יתר לחץ דם הריוני- רעלת הריון בדרגה חמורה או אקלמפסיה:
ככלל, הופעת יתר לחץ דם הריוני או רעלת הריון בדרגה חמורה מחייבים ילוד. מטרות הטיפול בנשים עם מחלה חמורה הינן מניעת סיבוכי המחלה.  הטיפול כולל טיפול במגנזיום סולפט למניעת פרכוסים וטיפול לאיזון לחץ הדם.
טיפול לשליטה בלחץ הדם- מטרת הטיפול ביתר לחץ דם חריף וחמור הינה למנוע סיבוכים מוחיים ולבביים אצל האם. הטיפול מומלץ בדרך כלל במקרים בהם לחץ הדם עולה ל 160/110 ומעלה. הטיפול ניתן במתן תוך ורידי או דרך הפה בהתאם לרמות לחץ הדם ומצבה הכללי של היולדת.
תוצאות לטווח ארוך והריונות עתידיים:
נשים שסבלו מרעלת הריון נמצאות בסיכון יתר לפתח סיבוכי לחץ דם גם בהריונות הבאים.
רעלת הריון אינה גורמת להתפתחות יתר לחץ דם כרוני, לחץ הדם חוזר לערכי הנורמה כ 12 שבועות לאחר הלידה. אולם, נשים שפיתחו רעלת הריון נמצאות בסיכון יתר להתפתחות יתר לחץ דם כרוני בהמשך החיים. בנשים עם רעלת הריון חמורה שהופיעה בשלב מוקדם בהריון עלולה להיות טרומבופיליה (קרישיות יתר) ברקע.
 
 
 
בניית אתר ו אחסון אתר: ווב דאטה קום    עיצוב אתר: ליעד שר Copyright © 2011 Fertility.org.il.
הכנסו לפוריות מעקב הריון הכנסו לפוריות מעקב הריון