לדף הבית            ד"ר איתי בר-חוה            המרכז            מכתבי מטופלים          אלבום הילדים          טפסים          קישורים          צרו קשר         
English En            
 

הריון בסיכון גבוה

סוכרת הריונית

   שמות נוספים: סוכרת הריון, Gestational DiabetesGDMDiabetes in pregnancy
הגדרה: סוכרת הריון מוגדרת כאי סבילות לפחמימות המאובחנת לראשונה במהלך ההריון ועלולה לגרום לסיבוכים לאם ולעובר.
סוכרת הריונית הינה אחד הסיבוכים הרפואיים השכיחים ביותר במהלך ההריון, ומאובחנת בכ 3-5% מכללל ההריונות. רוב המקרים של סוכרת בהריון הינם מקרים של סוכרת הריונית ( Gestational Diabetes) המאובחנת בדרך כלל במהלך המחצית השניה של ההריון. רק בכעשירית מהמקרים מדובר בסוכרת טרום הריונית (כלומר, סוכרת שהיתה ידועה עוד לפני ההריון).
סוכרת הריונית מוגדרת למעשה כאי סבילות לפחמימות (סוכרים) המאובחנת לראשונה במהלך הריון. אי הסבילות לפחמימות נגרמת כתוצאה מפעולת הורמונים המופרשים מהשלייה במהלך ההריון וגורמים להתפתחות עמידות לאינסולין (ההורמון המופרש מהלבלב ואחראי על ניצול הסוכרים בגוף) וכתוצאה מכך עליית רמות הסוכר בדם האם.
גורמי סיכון:  גורמי סיכון להתפתחות סוכרת הריונית כוללים גיל מבוגר, השמנת יתר, היסטוריה משפחתית של סוכרת, סוכרת הריונית בהריון קודם או לידת עובר גדול בהריון קודם. יש לחשוד בסוכרת הריון גם במקרים בהם העובר מוערך כגדול לגיל ההריון או יש הופעה של ריבוי מי שפיר.
סיבוכים: נמצא כי סוכרת הריונית מעלה את הסיכון לסיבוכים באם ובילוד. בנשים עם סוכרת הריון יש עליה בשכיחות הופעת רעלת הריון, בשכיחות קרעים בתעלת הלידה ובשכיחות לידות מכשירניות וניתוחים קיסריים. כאמור, גם הילודים של נשים עם סוכרת במהלך ההריון עלולים לסבול מסיבוכים הכוללים מקרוזומיה (משקל לידה מעל 4000 גרם), טראומה בלידה ובייחוד כליאת כתפיים, סיבוכים מידיים לאחר הלידה כגון היפוגליקמיה (ירידת רמת הסוכר אצל הילוד) וצהבת ילודים, ועליית סיכון להופעת סיבוכים בטווח הארוך הכוללים התפתחות סוכרת והשמנת יתר בהמשך החיים.  בנשים בהן הסוכרת אינה מאוזנת ויש עליה בערכי הסוכר בצום קיימת עליה בסיכון למות עובר ברחם במהלך השבועות האחרונים של ההריון.
 
אבחנה:
אבחנת סוכרת הריון נעשית על פי תוצאות העמסת סוכר המבוצעת במהלך ההריון. הגישה הנהוגה בארץ הינה אבחנה בשני שלבים. בשלב הראשון מבוצעת לכל הנשים בשבוע 24-26 להריון בדיקת סקר הכוללת העמסת סוכר של 50 גרם. במידה והבדיקה אינה תקינה יש לבצע העמסת סוכר של 100 גרם (העמסה מלאה).
בדיקת הסקר: העמסת סוכר של 50 גרם
הנחיות לביצוע הבדיקה- אין צורך בצום, ניתן לביצוע בכל שעה במהלך היום, ללא קשר לארוחה. יש לבצע בדיקת דם לרמת סוכר שעה לאחר שתיית 50 גרם גלוקוז (כדאי להכין מראש מיץ לימון וקרח אותם ניתן לערבב עם האבקה על מנת להקל על השתייה).
הגדרת בדיקה לא תקינה- הגבול העליון לתוצאת הבדיקה הינו 130 מ"ג%. כשתוצאת ההעמסה התקבלה מעל לערך הסף- יש לבצע העמסת סוכר מלאה של 100 גרם.
במידה ותוצאת העמסת הסוכר של 50 גרם נמצאה מעל 200 מ"ג% מדובר בסוכרת הריונית- אין צורך לבצע את ההעמסה המלאה ויש להתחיל מעקב וטיפול בסוכרת הריונית.
הבדיקה האבחנתית: העמסת סוכר של 100 גרם
יש לבצע העמסת סוכר של 100 גרם בכל אישה עם בדיקת סקר (העמסה של 50 גרם) לא תקינה. בנשים עם גורמי סיכון לסוכרת הריון יש לבצע ישירות העמסה של 100 גרם (אין צורך לבצע לפני כן העמסה של 50 גרם).
הנחיות לביצוע הבדיקה- הבדיקה מבוצעת בשעות הבוקר לאחר צום של לילה (8-14 שעות), ללא דיאטה (על מנת לא לפגוע באמינות הבדיקה במהלך שלושת הימים לפני הבדיקה יש לאכול דיאטה רגילה ולבצע פעילות גופנית כרגיל). במהלך הבדיקה יש לשבת ולא לעשן. הבדיקה הראשונה מתבצעת בצום. בדיקות חוזרות לרמות הסוכר מתבצעות שעה, שעתיים ושלוש שעות לאחר שתיית 100 גרם גלוקוז (כדאי להכין מראש מיץ לימון וקרח אותם ניתן לערבב עם האבקה על מנת להקל על השתייה).
הגדרת בדיקה לא תקינה-
מועד הבדיקה
ערך הסף (במ"ג%)
צום
95
שעה
180
שעתיים
155
3 שעות
140
 
 אבחנת סוכרת הריון מתבססת על לפחות 2 ערכים לא תקינים (מעל לערך הסף).
במידה וקיים ערך אחד פתולוגי בלבד- עדיין קיימת עליית סיכון לסיבוכים, אם כי במידה קטנה יותר. החלטה על המשך ניהול ההיריון תלויה במאפייני האישה וערכי הסוכר. במידה וקיימים גורמי סיכון נוספים כגון השמנת יתר, עובר גדול וכו´ יש להתחיל מעקב וטיפול כבסוכרת הריונית. אחרת, ניתן לחזור על הבדיקה כעבור 4 שבועות.
טיפול בסוכרת הריונית:
הטיפול בסוכרת הריון מתבסס על מעקב ערכי סוכר, דיאטה מתאימה וטיפול תרופתי לפי הצורך.
מעקב ערכי סוכר: על מנת להעריך את מידת האיזון של האישה יש לבצע מעקב ערכי סוכר על ידי מדידות סוכר עצמיות- הבדיקה מתבצעת על ידי שימוש במכשיר למדידת סוכר- גלוקומטר על ידי בדיקת רמת הסוכר בטיפת דם המתקבלת מדקירת קצה האצבע. יש חשיבות רבה לניטור הדוק על ידי מדידה יומית של ערכי הסוכר במהלך היום על מנת לאפשר טיפול מתאים וירידה בשיעור סיבוכי הסוכרת בהריון. הבדיקות מתבצעות בדרך כלל בצום, לפני ואחרי הארוחות לפי הצורך. מהם ערכי המטרה אליהם עלינו לשאוף? למעשה אין אחידות בקביעת ערכי הסוכר הרצויים, אולם מכיוון שערכי הסוכר בנשים הרות ללא סוכרת הריונית נמוכים יותר מהערכים שנצפים ללא הריון, רמות המטרה נמוכות באופן יחסי. מקובל להגדיר את ערכי המטרה כערכי צום מתחת ל 90-95 מ"ג%, ולאחר הארוחה מתחת ל- 130-140 מ"ג% שעה לאחר הארוחה או מתחת ל 120 מ"ג% שעתיים לאחר הארוחה. 
דיאטה: בסיס הטיפול בסוכרת הריונית הינו טיפול בדיאטה. על כל אישה לקבל דיאטה מתאימה, דלת פחמימות, המבוססת בדרך כלל על 3 ארוחות עיקריות ו 3 ארוחות ביניים. ככלל יש להימנע מצריכת סוכרים פשוטים, ולהתאים את סוג וכמות הפחמימות לגובהה ומשקלה של האישה ולערכי הסוכר.
פעילות גופנית: ככלל מומלץ לבצע פעילות גופנית מתונה במשך כ- 30 דקות ליום.
טיפול תרופתי: הטיפול התרופתי בסוכרת הריונית כולל טיפול באינסולין וטיפול בתרופות הניתנות דרך הפה (גליבורייד או מטפורמין). קיימות סכמות טיפול שונות התלויות ברמות הסוכר הנמדדות ובמאפייני האישה (כגון השמנת יתר),  יש להתאים את מינון התרופות בהתאם לרמות הסוכר. הטיפול באינסולין ניתן על ידי הזרקה עצמית לאחר הדרכת אחות.
מעקב עוברי: במהלך המעקב יש לבצע מעקב אחרי בריאות העובר הכולל מעקב תנועות עובר על ידי האם ומעקב מוניטור עוברי לפי הצורך. יש לבצע מעקב סונוגרפי לזיהוי גדילת יתר של העובר או ריבוי מי שפיר, העלולים להוות סמן להיעדר איזון של ערכי הסוכר.
לידה וסוכרת הריון:
מטרת הטיפול בסוכרת הריון הינה לידה רגילה של ילוד בריא במועד.
אופן ומועד הלידה: במידה וערכי הסוכר מאוזנים היטב על ידי דיאטה והעובר אינו גדול לגיל הריון (Large For Gestational Age, LGA) מקובל בדרך כלל לעקוב אחרי היולדת והעובר ולהמתין (בסבלנות) להתפתחות לידה עצמונית עד לשבוע 41 מלא. במידה והיולדת מאוזנת היטב על ידי טיפול תרופתי והעובר אינו גדול לגיל הריון מקובל בדרך כלל להמשיך מעקב שמרני עד שבוע 40 מלא. במידה וערכי הסוכר אינם מאוזנים או שהעובר מוערך כגדול לגיל ההריון מקובל לבצע השראת לידה (זירוז לידה) בשבוע 38 מלא. לא נוהגים לבצע השראת לידה לפני שבוע 38 מחשש לחוסר בשלות של ריאות העובר וסיכון יתר להופעת סיבוכים נשימתיים בילוד. 
במידה ויש חשד למקרוזומיה (Macrosomia- הערכת משקל העובר מעל 4000 גרם) מומלץ בדרך כלל לבצע ניתוח קיסרי מתוכנן על מנת למנוע כליאת כתפיים במהלך הלידה (מצב בו ראש הילוד נולד אולם יש קושי לחלץ את כתפיו וגופו).
מעקב ואיזון ערכי הסוכר במהלך הלידה: יש חשיבות רבה לאיזון רמות הסוכר באם במהלך הלידה על מנת להפחית הסיכון להיפוגליקמיה (רמות סוכר נמוכות) אצל הילוד (היפוגליקמיה נאונטלית). לשם כך יש לעקוב אחרי ערכי הסוכר במהלך הלידה, במידת הצורך יש להוסיף טיפול באינסולין דרך הוריד על מנת לשמור על איזון מיטבי.
מעקב לאחר הלידה:
ברוב הנשים עם סוכרת הריונית רמות הסוכר חוזרות לערכים תקינים מיד לאחר הלידה. יש להפסיק את כל הטיפול התרופתי מיד לאחר הלידה. מומלץ לבצע מדידות בודדות בימים הראשונים לאחר הלידה על מנת לוודא כי ערכי הסוכר אינם מוגברים מאד (מעל 126 מ"ג% בצום או מעל 200 מ"ג לאחר הארוחה). במידה וערכי הסוכר אינם מוגברים מאד ניתן לחזור לשגרה- ניתן לחזור לדיאטה רגילה ואין צורך לבצע מעקב ערכי סוכר. כ- 6 שבועות לאחר הלידה יש לבצע העמסת סוכר של 75 גרם על מנת לשלול קיום סוכרת שאינה קשורה בהריון.
נשים עם היסטוריה של סוכרת הריונית נמצאות בסיכון יתר להתפתחות סוכרת בהמשך החיים, עד 60% מהנשים עלולות לפתח סוכרת במעקב של 10 שנים.  הסיכון לפתח סוכרת בעתיד עולה בנשים עם השמנת יתר, גיל הריון מוקדם במועד אבחנת הסוכרת ההריונית וערכי סוכר גבוהים. ירידה במשקל, פעילות גופנית ותזונה נכונה יכולות להפחית את הסיכון לפתח סוכרת בהריונות עתידיים ובהמשך החיים.
 
 
בניית אתר ו אחסון אתר: ווב דאטה קום    עיצוב אתר: ליעד שר Copyright © 2011 Fertility.org.il.
הכנסו לפוריות מעקב הריון הכנסו לפוריות מעקב הריון