לדף הבית            ד"ר איתי בר-חוה            המרכז            מכתבי מטופלים          אלבום הילדים          טפסים          קישורים          צרו קשר         
English En            
 

נפש ופוריות

הנפש בטיפולי פוריות

    משלב ההכרה באי- היכולת להרות באופן טבעי, האיש/ אישה ו/ או הזוג עשויים לחוות תחושות ורגשות שונים.

הכל מתחיל מכך שמתנפץ המיתוס הרומנטי של הכניסה להריון באופן טבעי ע"י אהבה בלבד.

בנוסף לכך, יכולות להופיע תחושות של ירידה בדימוי העצמי (" אני לא מצליחה לעשות מה שכל חתולת רחוב עושה") ודימוי הגוף ("הגוף שלי לא מתפקד ובוגד בי").

במקביל להכרה בקושי, נכנסים בני הזוג למערך של בדיקות לא מוכרות שגוזלות משאבי זמן, אנרגיה ( "איך לעזאזל אתן זרע בחדר הקטן במרפאה?") וחישובים לא מוכרים (הבדיקה היא ב8:00 ואני צריכה להיות ערה 3 שעות לפני כן). הכרות עם מרפאות, רופאים  ואחיות חדשים.

לאחר סידרה של בדיקות, מתגלה אצל מי מבני הזוג קיימת הבעיה ואז נכנסות תחושות חדשות: בן הזוג ה"אשם" מרגיש אשמה כלפי בן הזוג ה"בריא" ("אולי נפרד והוא ימצא מישהי שתוכל להביא לו ילד בקלות?"). בן הזוג ה"בריא" יכול להרגיש מצד אחד רחמים על בן זוגו ומצד שני להאשים אותו בקושי שהביא על שניהם. במקרים רבים, למרות שהבעיתיות היא איכות זרע נמוכה, האשה היא שצריכה לעבור את מרבית הטיפולים כולל קבלת הורמונים ושאיבת ביציות בהרדמה והדבר יכול להוסיף על רגשי האשם מחד ועל ההאשמה מאידך. מעבר לכל זה, נכנסים לחיי הזוג לחצים חדשים סביב קיום יחסי המין ("הרופא אמר שצריך היום") , ירידה בחשק המיני ולחצים שונים ("היום אתה צריך ללכת לבדיקת זרע").

היבט נוסף שנכנס לעניין הוא הגילוי או ההסתרה, למי מספרים ומתי? ("אני רוצה לספר לאמא שלי, אבל לא רוצה שהוא יספר לאמא שלו"). במקום העבודה- האם לספר ולקבל הבנה וזכויות על ההעדרויות בעקבות הטיפולים או להסתיר ולשמור על דיסקרטיות אבל להסתכן ב"פרצופים", תגובות ואולי אפילו פיטורים?

ומה קורה בארועים משפחתיים או של חברים? איך מגייסים כוחות ללכת לברית של חברה שהתחתנה שנה אחריי וכבר ילדה? ומה עושים עם המשפטים כמו: "נו, יאללה, איזה עצלנים אתם?", או "תרגעי והכל יהיה בסדר" (היום יודעים שהקשר בין סיבות פסיכולוגיות לאי פוריות הוא נמוך).

מעבר לכל זה ובנוסף ישנם ההורמונים אותם האשה בדר"כ מקבלת. ההורמונים יכולים לגרום לשינויים במצב הרוח, עצבנות וסף רגישות נמוך, זאת מעבר להשפעות הפיזיות כמו גלי חום והשמנה.

לפיכך, כניסת האדם/זוג לתהליך פוריות יכולה לגרום להשפעות נפשיות רבות ומגוונות.

אז מי צריך לפנות לייעוץ נפשי ומתי?

כל אדם/ זוג שחש פגיעה באיכות החיים שלו וקשיים עם עצמו ועם הסביבה עקב טיפולי הפוריות, כדאי שילך לייעוץ. הייעוץ יכול לעזור בהכרה בצורך בטיפולים והתמודדות עם הבשורה, בסיוע איך לשלב את הטיפולים בחיים ולא לתת להם להשתלט עליהם, בקבלת החלטות (האם לעבור מהזרעות לi.v.f, איך לבחור תורם לתרומת זרע?...) והתמודדות עם ההשלכות של הטיפולים ("אם אקח תרומת ביציות, האם ארגיש שהילד יהיה שלי"?)

ההתמודדות הזוגית, כאמור, אינה פשוטה ומלווה בלחצים רבים. אם אתם חשים שישנה פגיעה בזוגיות, כדאי גם כן לפנות לייעוץ.

מה זאת קבוצת התמיכה ולמה זה טוב?

קבוצת התמיכה נועדה לתת למטופלות הפוריות מקום בטוח ומרחב מוגן להביא את עצמה. ישיבה בקבוצה של בנות שחוות אותם קשיים יכולה לעזור להתמודדות האישית של כל אחת מחברות הקבוצה. קבוצה באווירה נעימה ומקבלת מאפשרת הקלה עקב הדיבור על הדברים מחד ומאידך תחושת שייכות והרגשה ש"את לא לבד" בהתמודדות המורכבת שהמטופלת חווה.

 
בניית אתר ו אחסון אתר: ווב דאטה קום    עיצוב אתר: ליעד שר Copyright © 2011 Fertility.org.il.
הכנסו לפוריות מעקב הריון הכנסו לפוריות מעקב הריון