לדף הבית            ד"ר איתי בר-חוה            המרכז            מכתבי מטופלים          אלבום הילדים          טפסים          קישורים          צרו קשר         
English En            
 

בעיות פוריות

בעיות מכניות

בעיות מכניות במערכת הרבייה של האישה

  על מנת שיתרחש הריון ספונטני דרוש מפגש בין זרע לביצית. מפגש זה מתרחש בחצוצרה. אולטרהסאונד-הסטרו-סלפינגוגרפיה וצילום רחם הנם כלים יעילים להערכת תקינות החצוצרות. הסטרוסקופיה הנה בדיקת הבחירה להערכת חלל הרחם. במקרה של חשד לבעיה מכנית על סמך ההסטוריה הרפואית יש לבצע ברור מכני. במקרה של כשלונות חוזרים בטיפולי פוריות מומלץ לבצע בירור מכני.

ראשית, על־מנת שאישה תוכל להרות שלא באמצעות הפרית מבחנה דרושה חצוצרה אחת פתוחה לפחות, שתאפשר את מפגש הזרע - המגיע מהנרתיק - והביצית - המגיעה מהשחלה. חסימות בחצוצרות או הידבקויות בין החצוצרות לשחלות עלולות להפריע למפגש זה.
כמו־כן דרושה רירית רחמית בעובי מינימלי (בדרך כלל מעל 6 מ"מ), שתהווה קרקע פוריה להשתרשות העובר המגיע מהחצוצרה.
גורמים נוספים בתוך חלל הרחם, כגון הידבקויות (צלקות), מחיצה, פוליפ (גדילת יתר של רירית הרחם), או שרירן (מיומה - גדילת יתר של שריר הרחם)
עלולים לחבל אף הם בתהליך ההשתרשות או לגרום להפלה מוקדמת. שרירן (מיומה) משמעותי בדופן הרחם עלול אף הוא למנוע את תהליך ההשתרשות וייתכן שאף לגרום להפלה.
דרך מעולה להעריך את חלל הרחם הנה באמצעות בדיקת ההסטרוסקופיה האבחנתית המבוצעת כאן במרפאה.
לעיתים רחוקות גם בעיות בצוואר הרחם עלולות למנוע מהזרע להגיע ליעדו (במיוחד בנשים שעברו פעולה ניתוחית בצואר הרחם עקב ממצאים טרום – סרטניים).
כאשר קיימת אנמנזה (תולדות רפואיות) העלולה להחשיד לקיומה של בעיה מכנית במערכת הרחם והחצוצרות, כגון הסטוריה של הפלה קודמת, גרידה (ובמיוחד גרידה חוזרת) או ניתוח אגני קודם (ובמיוחד אם היה מהלך חומי לאחר הפעולה/ניתוח), או סיפור של דלקת אגנית (PID) בעבר שנזקקה למתן אנטיביוטיקה, יש לבצע ברור מכני לבדיקת תקינות הרחם והחצוצרות. ברור זה יכול להיות באמצעות צילום רחם, הסטרוסקופיה, לפרוסקופיה או שילוב של הבדיקות הנ"ל כגון אולטרהסאונד הסטרו-סלפיגוגרפיה המבוצעת כאן במרפאה.
גם כאשר לא קיים סיפור מחשיד לבעיה מכנית והאישה אינה מצליחה להרות בפרק זמן סביר ולאחר מספר טיפולים יש לבצע בירור מכני. כמו-כן במהלך טיפולי הפריה חוץ גופית יש לבצע הסטרוסקופיה אבחנתית על מנת לוודא את תקינות חלל הרחם.
פרוט נוסף על בעיות מכניות, בירורן והטיפול בהן ניתן למצוא בספר: פוריות מאלף ועד טף.

 
בניית אתר ו אחסון אתר: ווב דאטה קום    עיצוב אתר: ליעד שר Copyright © 2011 Fertility.org.il.
הכנסו לפוריות מעקב הריון הכנסו לפוריות מעקב הריון