לדף הבית            ד"ר איתי בר-חוה            המרכז            מכתבי מטופלים          אלבום הילדים          טפסים          קישורים          צרו קשר         
English En            
 

בדיקות פוריות

ERA – בדיקת חלון ההשרשה – למי ולמה?

 
בדיקת חלון ההשרשה ERA – Endometrial receptivity array הנה בדיקה הקובעת האם רחמך פורה (למי שלא הרתה מעולם) ומהו  חלון ההשרשה האינדיבידואלי האופטימלי של מי שכן חוותה הריון (תקין ו/או לא תקין לפני).
ERA קובעת בטווח של שעות מהו המועד האידיאלי והאופטימלי להחזרת העוברים לרחמך על מנת להשיג הריון תקין.
 לא אחת מטופלות הפריה חוץ גופית חוות כישלונות חוזרים בהשרשת העוברים. נשים אלו באופן טבעי שואלות את עצמן  האם הרחם שלי פורה? האם אני מסוגלת בכלל לקלוט עוברים? האם הגוף שלי דוחה את העוברים  ולעולם לא אהיה בהריון ואלד ועוד שאלות קשות מעין אלו.
שאלה חשובה נוספת שמרבית המטופלות אינן ערות לה היא האם העוברים שלהן מוחזרים  לרחמן במועד האופטימלי לקליטתם?
 שאלה חשובה זו מתעוררת בעיקר בנשים שהרו בעבר בקיום יחסים  וכעת עוברים (שנוצרו מחוץ לגופן) מוחזרים לרחמן במועד "שרירותי" ולאו דווקא במועד בו העובר שהן "יצרו" בעצמן בזמנו הגיע לרחמן והשתרש בו.
שאלות חשובות אלו ניתנות היום למענה בזכות טכנולוגיה  מדעית מדויקת ומהימנה - ERA
חלק ניכר ממטופלות הפריה חוץ גופית (IVF)  הסובלות מכישלונות חוזרים בקליטת העוברים למעשה סובלות מבעיית חלון השרשה.
חלון ההשרשה מתייחס לשעות הקריטיות במהלכן העובר יכול להשתרש ברירית הרחם ולהתפתח להריון תקין.
מדובר בחלון רחב יחסית, ואצל מרבית הנשים הוא נפרש על פני כ-48 שעות, כלומר שאפשר להחזיר לאישה עובר ביום 5 לאחר הביוץ ואת אותו העובר ביום 6 לאחר הביוץ, והיא עדיין תיקלט להיריון ללא קושי ובאותם סיכויי הצלחה.
אך יש נשים (25-30% מהנשים הסובלות מכישלונות חוזרים בטיפולי הפריה חוץ גופית), שחלון ההשרשה שלהן הוא שונה – מוסט (יותר מאוחר מהרגיל או יותר מוקדם מהרגיל)  או צר יותר מה 48 שעות הקלאסיות ואז מועד החזרת העוברים חייב להיות מאוד מדויק על מנת שיושג היריון תקין.
החלון הזה יכול להיות גם שונה מהמקובל, כלומר שאם נחזיר בלסטוציסט (עובר מפותח המוכן להשרשה) חמישה ימים לאחר הביוץ (מה שמקובל כיום כשעושים החזרה סטנדרטית)  הוא דווקא לא ייקלט מכיוון שבמטופלת הספציפית הזו הוא צריך להיות מוחזר 4 ימים אחרי הביוץ או 6 ימים לאחר הביוץ מכיוון שחלון ההשרשה שלה מוסט. 
כאשר אישה נקלטת להיריון באופן ספונטני אנחנו לא יודעים למעשה מתי התפתח העובר לבלסטוציסט (השלב בו עובר משתרש ברחם) ומתי הגיע אל הרחם והשתרש, וטווח הזמנים הוא מאוד רחב. 
על כן, מסיבה זו בלבד נשים יכולות להרות ללא קושי באופן טבעי אך לא להצליח שוב ושוב וללא סיבה נראית לעין להרות בטיפולי הפריה חוץ גופית כאשר התהליך כולו מתוזמן באופן מלאכותי.
גם נשים וזוגות הנעזרות בפונדקאית שאין לה כל בעיית פוריות לכאורה יכולות לחוות כשלנוות חוזרים כי שוב, כאמור, פונדקאית היא אישה שהרתה בקיום יחסים ואין לדעת באיזה מועד נקלט העובר ברחמה באותו הריון. 
 יתרה מזאת, יתכן אף מצב שבו נשים יפנו לאפשרות של  טיפולים בעזרת רחם פונדקאית על אף שאין להן עצמן בעיה אמיתית בקליטת (השרשת) עוברים והן כן יכולות לשאת הריון למרות כישלונות חוזרים בהשרשה.
 
 כישלונות אלו יתכן וקרו אך ורק משום שחלון ההשרשה שלהן הוא שונה מהמקובל, אך אין להן דרך לדעת זאת כיוון שלכאורה הוחזרו אליהן עוברים באיכות מעבדתית גבוהה ובזמן הנחשב ״נכון״ לקליטתם, ולמרות זאת לא הצליחו להרות ולכן הופנו לטיפול בעזרת רחם פונדקאית
כיום ישנה בדיקה שבודקת את חלון ההשרשה הנקראת ERA - Endometrial receptivity array. 
בדיקה מולקולרית זו בודקת למעלה מ 300 גנים הקשורים במועד ההשרשה האופטימלי והאינדיבידואלי של אותה אישה לה בוצעה הבדיקה
על מנת לבצעה, האישה נדרשת לפעולה פשוטה - פיפל (ביופסיה מרירית הרחם, תהליך המבוצע בעזרת צינורית דקה הדומה לזו שעמה מוחזרים עוברים/מבוצעת הזרעה תוך רחמית) במועד שבו אמור להיות חלון ההשרשה המשוער שלה, ובפרוטוקול שבו יש כוונה עתידית להחזיר אליה עוברים במועד  מסוים. תזמון ההחזרה יכול להיות בהסתמך על המחזור הביוץ הטבעי (natural cycle – ביוץ טבעי)  או על בסיס הורמונלי (hormonal replacement cycle  -הכנה הורמונלית)
תוכן הפיפל נשלח לבדיקה בספרד ומתקבלת תשובה חזרה תוך מספר ימים שתשובתה בראש ובראשונה, האם הרחם הוא פורה (אחוז קטן מאוד מן הנשים סובלות מרחמים שאינם יכולים לקלוט היריון ואז משמעות התשובה שעל אותה אישה להיעזר בפונדקאית ואין לה טעם יותר להחזיר עוברים לרחמה).
אם הרחם הוא פורה, מתקבלת תשובה המתייחסת לזמן לקיחת הפיפל, האם במועד בו נלקח הפיפל הרירית הרחמית של מטופלת זו הייתה רצפטיבית (חלון ההשרשה פתוח) לקליטה של היריון, ואם לא, לאיזה כיוון היא מוסט: האם חלון ההשרשה האינדיבידואלי שלה הוא מוקדם או מאוחר יותר, ובהתאמה, מתי נכון לבצע את החזרת העוברים הבאה לאותה מטופלת כאשר שינוי התזמון יכול להיות החל מ 12 שעות וכלה ב 48 שעות!
מדובר בבדיקה יקרה יחסית (כ-750 יורו), ועם זאת בהשוואה לאלטרנטיבות (פונדקאות, תרומת ביצית, דגימת עוברים - PGS), מדובר בהליך פשוט וזול משמעותית היכול לפתור חד משמעית את בעיית הפוריות או לחילופין לכוון את המטופלת לפתרון אחר. בנוסף ביצוע ERA יכול לתת למטופלת הספציפית מענה מדויק ומדעי לשאלות שבאופן טבעי מטרידות כל אישה החווה כישלונות חוזרים בהשרשת עוברים: האם הרחם שלי פורה? האם הרחם שלי מסוגל לקלוט עוברים? האם עובר יכול להשתרש ברחמי?
ניתן לבצע את בדיקת ה ERA – חלון ההשרשה כאן אצלנו במרפאה כאשר הוראות ההכנה לבדיקה ותזמונה יתבצעו על ידי ד"ר איתי בר-חוה.
לפרטים נוספים וקביעת תור אנא פני אל ג׳וי בכתובת:  joy@fertility.org.il
 
בניית אתר ו אחסון אתר: ווב דאטה קום    עיצוב אתר: ליעד שר Copyright © 2011 Fertility.org.il.
הכנסו לפוריות מעקב הריון הכנסו לפוריות מעקב הריון